Gå direkt till innehållet
Till startsida
Mina sidor

Årsredovisning 2024

Under 2024 började hyresgästerna flytta in i den nya stadsdelen Godisfabriken. Trots ett högt kostnadstryck på grund av inflationen har bolaget kunnat möta ägarens avkastningskrav.

Årsredovisning 2024

VD har ordet

Cathrine Holgersson, VD på Gavlegårdarna, reflekterar över året som gått.

2024 var ett år präglat av sjunkande inflation men med en ökad global oro och en utmanande hyresmarknad. Gavlegårdarna lyckades ändå visa ett starkt driftsnetto som ökade med över 8 procent jämfört med 2023, tack vare företagets anpassningsförmåga till nya demografiska förutsättningar och ett fortsatt fokus på optimering av bolagets driftkostnader.

Robert Hultgren

Ekonomi- och finanschef

Gavlegårdarna i siffror

14359
Antal lägenheter
1140
Antal lokaler
5229
Antal bilplatser
205
Antal anställda
Mer siffror och en femårsjämförelse

Ekonomisk sammanställning och noter

Gavlegårdarna omsätter över en miljard varje år. Vad används pengarna till? Hur mycket är våra fastigheter värda? Allt det och mer hittar du här.

Ekonomisk sammanställning och noter

Vår styrelse

Gavlegårdarnas styrelse består av representanter från de politiska partierna i Gävle kommunfullmäktige.

Vår styrelse